Jak podglądać przeszkody w gruncie?
Podgląd przeszkód w gruncie to zadanie, które wymaga zastosowania odpowiedniej metody z zakresu badań geotechnicznych. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na sondowanie Videocone, które znajduje się w zakresie usług świadczonych przez naszą firmę. Dowiedz się więcej na temat tej metody.
Zastosowanie sondowania Videocone
Badania specjalistycznym modułem Videocone zapewniają znacznie szersze możliwości niż np. sondowanie statyczne CPTU. Podgląd przeszkód w gruncie to jedna z jego podstawowych możliwości. Oprócz tego Videocone pozwala na szczegółową identyfikację i opis warstw podłoża, rozpoznanie rodzaju piasku (np. na potrzeby wydobycia), mapowanie warstw zanieczyszczeń płynnych (np. benzyna, olej napędowy) czy rozpoznawanie poziomu zanieczyszczeń cięższych od wody w zbiornikach (np. olej kreozotowy).
Sondowanie Videocone, za sprawą innowacyjnego modułu video, umożliwia szczegółową identyfikację warstw podłoża, w tym ewentualnych przeszkód znajdujących się w gruncie. Na podstawie tego badania można stworzyć dokładny opis pozwalający na zaplanowanie i późniejsze przeprowadzenie różnorodnych prac. Jest to doskonała alternatywa dla droższych i bardziej czasochłonnych metod badawczych.
Na czym polega sondowanie Videocone?
Badanie specjalistycznym modułem Videocone to usługa, którą firma BAARS świadczy jako pierwsza i jedyna w Polsce. Jest to innowacyjna technika badania gruntu, która stanowi połączenie standardowego stożka CPTU z modułem kamery. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu wideo badanego podłoża, który może być obserwowany w trakcie badania i powiększony nawet stukrotnie.
Okno kamery znajduje się ok. 30 cm od wierzchołka stożka. Kamera podłączona jest poprzez kabel sygnałowy do rejestratora wyposażonego w monitor, który znajduje się na powierzchni terenu — na sondzie statycznej. Wysoka rozdzielczość obrazu pozwala na zaobserwować wszystkie znajdujące się w gruncie przeszkody, a także puste przestrzenie, wodę gruntową czy pęcherzyki gazu. Oprócz tego badanie dostarcza informacji na temat czasu badania czy głębokości, na jakiej znajdował się stożek.