Czym jest tzw. monogram Robertsona?
W celu określenia rodzaju gruntu przeprowadza się sondowanie statyczne sondą stożkową CPT. Sondy te są wyposażone w czujniki tensometryczne, które umożliwiają pomiar sił oporów wprowadzania stożka (qc) i tarcia tulei ciernej (fs). Badania pozwalają na interpretację jakościową, jak i ilościową sondowania CPT. W ramach interpretacji ilościowej możliwe jest określenie rodzaju gruntu, co najczęściej odbywa się z zastosowanie tzw. monogramu Robertsona.
Ocena rodzaju gruntu zgodnie z klasyfikacją Robertsona
Przy klasyfikacji gruntów zgodnie z tzw. monogramem Robertsona nie istnieje konieczność definiowania parametrów gruntów, ponieważ są one automatycznie przypisywane do konkretnego profilu geologicznego. Jest to jeden z głównych powodów, dla których oszacowanie przeprowadzonego badania przebiega stosunkowo szybko i w zrozumiały sposób. Ustalenie rodzaju gruntu odbywa się na podstawie skorygowanych parametrów wartości oporu na stożku.
Warto przy tym podkreślić, że funkcjonują dwa warianty klasyfikacji gruntów według Robertsona, a mianowicie z roku 1986 i z roku 2010. W wariancie z 1986 uwzględniono 12 obszarów SBT (Soil Behaviour Type), a do z nich podporządkowano grupy gruntów (bez bliższego uszczegółowienia). Wyszczególniono w nim następujące typy zachowania gruntu (SBT):
- Wrażliwy drobnoziarnisty
- Materiał organiczny
- Ił
- Ił pylasty do iłu
- Pył ilasty do iłu pylastego
- Pył piaszczysty do pyłu ilastego
- Piasek pylasty do pyłu piaszczystego
- Piasek do piasku pylastego
- Piasek
- Piasek gruby do piasku
- Bardzo zwięzły drobnoziarnisty (Grunt prekonsolidowany lub scementowany)
- Piasek do piasku ilastego (Grunt prekonsolidowany lub scementowany)
Nowsza klasyfikacja według Robertsona, a więc z roku 2010, zawiera mniejszą liczbę poszczególnych klas gruntu niż oryginalna z 1986. Jest w niej zawarte 9 obszarów SBT:
- Wrażliwy, drobnoziarnisty
- Grunty organiczne - ił
- Ił - ił pylasty do iłu
- Mieszaniny Pyłu - pył ilasty do iłu pylastego
- Mieszaniny piasku - piasek pylasty do pyłu piaszczystego
- Piaski - czysty piasek do piasku pylastego
- Piasek gruby do piasku zagęszczonego
- Bardzo zagęszczony piasek do piasku ilastego (Bardzo prekonsolidowany lub scementowany)
- Bardzo zwięzłe drobnoziarniste (Bardzo prekonsolidowany lub scementowany).
Warto jednak dodać, że nowsza klasyfikacja jest bardziej precyzyjna i częściej wykorzystywana na świecie.
Na nomogramie klasyfikacyjnym obszary wykresu reprezentujące konkretne rodzaje gruntu wydzielone są liniami funkcji ustalonych w sposób empiryczny na podstawie porównania wskazań CPTU z odwiertami geologicznymi.