CPT’18 Delft
W dniach 21-22 czerwca 2018 odbyło się w holenderskim Delft 4. Międzynarodowe Sympozjum CPT. Pierwsze tego typu sympozjum odbyło się w roku 1995 w Linkoping w Szwecji, kolejne w latach 2010 i 2014 w Huntington Beach (California, USA). Teraz, po ponad 20 latach, spotkanie największych światowych specjalistów branży CPT ponownie odbywało się w Europie – nie mogło zatem zabraknąć na nim przedstawicieli BAARS. Firmę na konferencji reprezentowali Paweł Jóźwiak i Bartłomiej Czado.
Obecność w Holandii licznych przedstawicieli branży CPT z całego świata postanowili wykorzystać również miejscowi producenci sprzętu, organizując w czasie poprzedzającym konferencję (lub bezpośrednio po niej) dni drzwi otwartych lub bardziej kameralne spotkania z klientami. Z tej okazji również skwapliwie skorzystaliśmy i odwiedziliśmy siedziby największych dostawców sprzętu: firmę Geomil, oraz firmę GeoPoint.
Odwiedziny w Geomil
Firma Geomil zorganizowała swój dzień otwarty na dwa dni przed rozpoczęciem sympozjum, było więc sporo czasu, by pozwiedzać siedzibę firmy i zapoznać się z najnowszymi propozycjami w zakresie sprzętu.
Wysłuchaliśmy również ciekawej prelekcji na temat wprowadzanego przez Geomil cyfrowego systemu pomiarowego CPT.
Podczas spotkania była też okazja odnowić kilka starych znajomości i nawiązać kilka nowych ciekawych kontaktów.
GeoPoint
W przeddzień konferencji odwiedziliśmy z kolei siedzibę firmy GeoPoint, będącą od niedawna w konsorcjum z firmą Eijkelkamp – pod nazwą Eijkelkamp GeoPoint SoilSolutions.
Cel naszej wizyty w siedzibie GeoPoint był jednak inny – testowaliśmy zakupiony przez nas niedawno system S-CPTU do pomiarów sejsmicznych, a wspierali nas w tym najlepsi specjaliści w tej dziedzinie: Erick Baziw i Gerald Verbeek z BCE Ltd. (Kanada/USA), którzy również gościli w Holandii z okazji konferencji.
TU Delft
Kolejne dwa dni w spędziliśmy w całości na uniwersytecie w Delft. Obrady odbywały się na głównej auli i podzielone zostały na 8 sesji, po 4 każdego dnia. Równolegle na korytarzach budynku auli prezentowane były postery streszczające wszystkie prezentowane referaty.
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął interesującym wykładem wprowadzającym prof. Mark Randolf – mówił głównie o sprzęcie i technikach badań CPT w dnie morskim – offshore. Tego dnia dyskutowano też między innymi o: wpływie temperatury na wyniki badań, interpretacji parametrów fizycznych i mechanicznych gruntów słabych, wpływie prędkości penetracji na rejestrowane parametry. Przedstawiono też kilka referatów typu case-study.
Interesującego przeglądu tematyki konferencji dokonał dr Peter K. Robertson, który był gospodarzem sesji 3, co było wstępem do ciekawej dyskusji o rozwoju branży CPT.
Drugiego dnia konferencji tematyka referatów skupiona była przede wszystkim na: zagadnieniach związanych z interpretacją sondowań, efektach cienkich przewarstwień (bardzo ciekawy wykład wprowadzający do sesji 5 przeprowadził Ross Boulanger), symulacjach i modelach numerycznych, zastosowaniach wyników CPT w projektowaniu, badaniach SCPTU i ich interpretacji (świetna prezentacja Ericka Baziwa). Zaprezentowano też kilka nowinek technicznych zakresie sprzętu, m.in. bardzo precyzyjny stożek CPT do gruntów słabych oparty na technologii fibre optic (opracowany przez Fugro). W ostatniej sekcji bardzo ciekawą prelekcję na temat porównania stożków różnych producentów przedstawił Tom Lunne.
W trakcie oraz bezpośrednio po konferencji mieliśmy okazję poznać osobiście m.in. takie postaci jak Peter K. Robertson, Paul Mayne, Diego Marchetti.
Obok części naukowej sympozjum odbywała się część wystawiennicza. Swoje stoiska w lobby mieli wszyscy główni sponsorzy konferencji, a część z nich za prezentowała również swój sprzęt na wystawie zewnętrznej.
Za ciekawostkę można uznać fakt, że najwięksi konkurenci, czyli firmy Geomil i a.p. van den Berg, postanowili otworzyć wspólne stoisko wystawiennicze.
Publiczności zaprezentowano też wspomnianą wcześniej pierwszą sondę pod marką Eijkelkamp GeoPoint. Swój sprzęt pokazywali też m.in. przedstawiciele firm Fugro i Pagani.
W lokalizacji oddalonej o kilkaset metrów od auli uniwersytetu, na znajdującym się tam placu budowy, firma a.p. v.d. Berg pokazywała możliwości swojego w pełni zautomatyzowanego urządzenia do badań CPT oraz kilka sond typu track-truck i heavy-crawler.
Podsumowanie
Do Polski wracamy bogatsi o najnowszą wiedzę, zarówno w kwestii sprzętu, jak i technik interpretacyjnych – co z pewnością zaowocuje jeszcze wyższym poziomem jakości wyników badań oferowanych klientom BAARS.